24 Temmuz 2019, Çar @ 11:26

Türk Ocakları Vakfı 25. Yılını Kutladı

Kategori : Duyurular

Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı yirmi beşinci yılını geniş katılımlı bir programla kutladı. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Onursal Genel Başkanı Nuri Gürgür ve Türk Dünyasına önemli hizmetlerde bulunan devlet adamı Acar Okan katıldı.

Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı yirmi beşinci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Sayın Acar Okan’a “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı” takdimi programı düzenlendi.

Programın açış konuşmasını Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı mütevelli heyet başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu yaptı. Kavuncu konuşmasına Türk Ocakları Vakfı’nın kuruluş sürecinden ve ilk yıllarında yaptığı eğitim ve kültür faaliyetlerini anlatarak başladı. Türk dünyasından gelen öğrencilere yönelik çalışmalardan bahseden Kavuncu 2008-2009 yılından beridir de Türk Dünyası Dersleri adı altında dersler düzenlediklerini ifade etti. İrfan Gürdal’ın on milyon kilometre karelik Türk coğrafyasında yaptığı çalışmaların önemi ve ilham vereciliğinden bahseden Kavuncu, kendilerinin de bu coğrafyada bir şeyler yapmak istediklerini bunun için çaba gösterdiklerini söyledi. Vakfın eğitim faaliyetlerine değinen Kavuncu, Türk Yurdu Okulları’nın eğitim çalışmalarını anlattı. Bu okulları yurt sathına yaymak istediklerini ifade etti. Kavuncu yirmibeşinci yıl çalışmalarını proje olarak destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da teşekkür etti.Kavuncu daha sonra Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı’nı almaya hak kazanan Acar Okan’ın Türk Kültürüne ve Türk Ocakları’na yaptığı hizmetleri kısaca anlattı. Ardından Türk Ocakları Vakfı’nın çalışmalarında emek veren ocaklılara teşekkür etti.

Yenilen yemeğin ardından program kapsamında Türk Dünyası Derslerine düzenli katılım gösteren öğrencilere sertifikaları verildi.

Sonrasında kürsüye Acar Okan, konuşmasına Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı’nın yirmi beşinci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak ve Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı’nın kurucu başkanı Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nu anarak başladı.

Okan, Türk Ocakları Eğitim Kültür Vakfı’nın yirmi beş yıl önce kurulurken Sovyetlerin çökmesi ile Türkiye dışında yaşayan Türk toplulukları da dâhil bütün Türk dünyasının kültür varlıklarının araştırılıp geliştirilmesi tanıtılması ve çeşitli iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla faaliyete geçtiğini söyledi.

Türkçülük, Turancılık fikrinin Türk iş birliği olduğunu, Avrasya Birliği, Arap Birliği gibi Türk birliğinin de olması gerektiğini vurgulayan Okan, bugün Türk Keneşi’nin böyle bir birlikteliği kısmen sağladığını ancak yeterli olmadığını söyledi. Türk dünyasının ufuklu meselelerini halletmek için Türk Keneşi’nin iş birliği alanlarını genişletmesi gerektiğini vurguladı. Türk Dünyası alanında yapılacak bir çok iş olduğu için çalışmaya çok aç olduklarını ve o zaman için çok geç kaldıklarını söyleyen Okan, Ancak bu davanın geleceği için artık gençlerin önünün açılması gerektiğini ve gençlerin bu davayı ileriye taşıyacağını belirtti.

Okan, Rahmetli Nevzat Kösoğlu’nun dediği gibi “iman tazelememiz” gerektiğini ve davayı ileriye taşıyacak yeni hamleyi yapacak olan gençlerin olduğunu da sözlerine ekleyerek konuşmasını bitirdi.

Sayın Acar Okan’a “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanını” Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Yalçın Topçu takdim etti. Topçu konuşmasına, Türkçülük ve Turancılık fikrinin ileri gelen yüksek heyetini hürmetle selamladığını söyleyerek başladı.

Topçu, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar Dilde, Fikirde, İşte birleşmiş bir Türk-İslam birliği hayalinin olduğunu, kendisinin bütün Türk-İslam coğrafyasının bakanı olarak gördüğünü söyledi.

Yalçın Topçu Türk Ocakları’na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Program daha sonra T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanatçıları Çiğdem Gürdal ve Cem Gürdal’ın konseri ile devam etti.


Benzer Yazılar