21 Ocak 2019, Pzt @ 14:23

Konferans

Kategori : Haberler

TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ VE HOCALI SOYKIRIMI

Antalya Türk Ocağı, Kepez Belediyesi, Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kamusen Antalya Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği, Mimar Sinan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferans, Türk Ocağı Başkanı Abdullah UYSAL ve AKD başkanı Cengiz GADİMLİ’nin açılış konuşmaları ile başladı. Hocalı Soykırımı’ndan sağ kurtulanların anlatımlarının ve soykırımın ardından çekilen görüntülerin yer aldığı “Sönmeyen Ateş Hocalı” belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Belgesel gösteriminin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İSMAYIlL, “TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ VE HOCALI SOYKIRIMI” konulu konferans sunumunu gerçekleştirdi. Hocalı Soykırımı’nda 239’u korkunç işkencelere maruz kalmak üzere 63’ü çocuk 613 sivilin katledildiğini ve 1225 kişinin işkence gördüğünü hatırlatan İsmayıl, “Millet olarak tarih bilincine sahip olmalıyız. Bu acı olaylardan ders almıyorsak, bundan sonra daha acı olayları yaşayabiliriz.” dedi. Soykırımın sorumlularının halen ceza almadığını ve uluslararası camianın duruma sessiz kaldığını söyleyen Doç. Dr. İsmayıl, “Nedeni çok açık. Öldürülen, Türklerdir. Soykırımın tek sebebi burada yaşayanların Türk ve Müslüman olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Hocalı Soykırımı’nın hazırlıklı ve planlı bir operasyon olduğunun altını çizen İsmayıl, soykırımın gerçekleştirilmesinde Ermenilere, Rusların ve uluslararası terör örgütü mensuplarının da destek verdiğini belirtti. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Doç. Dr. Toğrul İsmayıl, “Türkiye’nin güçlenmesi Azerbaycan ve diğer Türk Devletlerinin de güçlenmesine ve Türkiye etrafında birleşmesine vesile olacaktır. Türklerin güçlü olması bölgeye hak ve adaleti getirecek, bölgeyi huzura kavuşturacaktır.” şeklinde konuştu. 


Benzer Yazılar