26 Mart 2019, Sal @ 05:09

Türk Ocaklari Antalya Şubesinden Balkanlar Gezisi

Kategori : Haberler

Bosna Hersek-Karadağ-Arnavutluk-Makedonya-Kosova

Saraybosna Gidiş / Priştine Dönüş (10-15 Eylül 2017  05 Gece 6 gün)

1.Gün : ANTALYA-İSTANBUL - SARAYBOSNA: Antalya Havalimanı içhatlar terminalinde 05:00'da buluşma. Pegasus HY  tarifeli uçağı ile 06:00'da İstanbul aktarmalı  Saraybosna’ya uçuş. 10:30'da Havalimanı’nda rehberimiz tarafından karşılanma ve Başçarşı’ya gidiş. 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret ettikten sonra Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’daki gezintimize başlladık. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Camii’ si,  Bosna Savaşı’nda günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri, Musevi Sinagogu, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Camii, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı kalesi gördüğümüz yerler arasındadır. Ardından Beyaz Tabya’ yı gezip, Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içtikten sonra Saraybosna şehir manzarasının tadını çıkarıyor ve Fatih’in Bosna’ya girdiği tarihi Koza Köprüsü’nü ziyaret ettikten sonra akşam yemeğimizi tarihi Osmanlı Çarşısı olarak anılan Başçarşıda meşhur Boşnak köftesi – Çevapi ile yaptık.

2.Gün : SARAYBOSNA–KONYITS–JABLANITSA–BLAGAY–MOSTAR–KOTOR–BUDVA: 
Kahvaltımızın ardından özel otobüsümüz ile Mostar’a doğru hareket ettik. Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürdü. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı’ dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü görüp Ahşap el işlemesi atölyelerinden alışveriş yaptıktan sonra Neretva nehri kenarında kahve keyfi için mola veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesının ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi’ ni ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Türk çayı yudumlama keyfi. Ardından Mostar’a hareket. Mostar Şehri’nde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsü’nü ziyaret; Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camii’sinden Mostar’ı seyir ve Karagöz Camisini  ziyaret. Savaştan sonra UNESCO’ nun koruması altında olan tarihi şehir merkezini geziyor ve alışveriş için serbest zaman ardınan Karadağ’ın Herceg Novi şehrine hareket ediyoruz. Şehre varışımızla birlikte şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuz esnasında göreceğimiz yerlerden bazıları; 1382 ‘den kalma I.Tvrtko tarafından yaptırılan Forte Mare kalesi, 17. Yüzyıldan kalma Kanlı Kule, Belavista meydanındaki Ortodoks kilisesidir. Herceg Novi şehir turumuzun ardından Dünya'nın en genç ülkelerinden biri  Karadağ'ın bir başka şehrine geçiyoruz. İkinci durağımız Kotor. Küçük şirin bir ortaçağ şehri olan Kotor'da Meydan Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Beskuca ailesinin rezidansını, St.Jhon sövalyelerinin kilisesini görüyoruz. Kotor'dan sonra Balkanların en gözde tatil beldelerinden biri olan Budva şehrine geçiyoruz. Budva özellikle son zamanlarda zengin işadamları tarafından tercih edilen güzel ve sakin doğasıyla kendine hayran bırakan bir görünüme sahiptir. Budva'ya vardığımızda sahil şeridindeki gezimizden sonra eski şehre varıyoruz. Burada Napolyon'un yaptırdığı hisarı görüyoruz. 1100 yıllık Katolik kilisesi ve Ortodoks kilisesini ziyaret ediyoruz. 

3.Gün : BUDVA – İŞKODRA – TİRAN – STRUGA - OHRİD: Kahvaltımızın ardından Singapurlu bir işadamı tarafından satın alınan ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi St.Stefan adasını panoramik olarak görüyoruz. Ardından Muriqan sınır kapısından Arnavutluk'a geçiş yapıyoruz. İşkodra şehrini ve kalesini panoramik olarak gezdikten sonra Tiran şehrine hareket. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Alışveriş için serbest zamanın ardından Makedonya’nın Ohrid şehrine doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerindeki Struga şehrini panoramik olarak geziyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi gördüğümüz yerlerden bazıları. Ohrid’e varışımızla beraber yapacağımız şehir turunda ilk durağımız Ohrid şehir merkezi; Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları. Akşam yemeğini nefis Ohrid gölü kenarında yedikten sonra, Göl manzaralı otelde konakladık.

4. Gün : OHRİD – RESNE – MANASTIR – KALKANDELEN - ÜSKÜP: Kahvaltımızın ardından ilk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne'ye geldik. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edildi. Ardından ise Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a gidildi. Makedonca’da da manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda; Saat Kulesi, Hamidiye Caddesi, Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Camii ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasındadır. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu idadiyi (askeri lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulduk. Sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) geçtikten sonra, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ ni ve Alaca Camii’yi gezdik. 
5.Gün: ÜSKÜP – PRİZREN:  Kahvaltımızın ardından Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Üsküp şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş,  Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri,16. yy' dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydanda 2011 senesi içinde açılan ve Yunanistan’la politik soruna yol açan Büyük İskender’in devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri görülen yerler arasındadır. Üsküp şehir turumuzun ardından Kosova’ya doğru yola çıkıyoruz. 

6.GÜN: PRİZREN– PRİŞTİNE– İSTANBUL -ANTALYA:  Osmanlı’nın bir çok eserinin bulunduğu Kosova’nın ikinci büyük şehri olan Prizren’de rehberimiz eşliğinde yaptığımız bu turda gördüğümüz yerler ; Halveti tekkesi, Gazi Mehmet Paşa hamamı, Fatih Sultan Mehmed’in ordusu ile namaz kıldığı Namazgah , Bayraklı camii, Maraş semti ve Maraş köprüsü, 400 yıllık büyük çınar,Emin paşa camii, TC Prizren Başkonsolosluk binası, Bistrica ( Akdere ) üzerinde bulunan Taş Köprü, Şadırvan meydanı, Sinan Paşa camii, Aziz Gorgi ve Katolik Kiliseleri, Camisi Yugoslavya zamanında yıkılmış ancak minaresi ayakta kalmayı başarabilmiş Arasta camii Minaresi, Savaşın yıkıcı etkilerini hala görebildiğimiz Sırp mahallesi, Roma döneminden kalma şehir kalesi. 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştina’ya hareket.  (Prizren–  Priştine 84 KM ) Yolumuz üzerinde bulunan ve 1989 yılında Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloşeviç’in Kosova savaşının 600. Yıldönümü nedeniyle seçim startını verdiği ve daha sonra Yugoslavya’nın sonunu getirecek olan ‘’ Büyük Sırbistan ‘’ ifadesinin  ilk defa kullandığı mitingin yapıldığı meydan ve meydanda bulunan anıtı görüyoruz. Ardından 1389 yılında Kosova savaşında şehid düşmüş Osmanlı Padişahı 1. Murad Hüdavendigar’ın iç organlarının gömülü olduğu türbeyi ziyaret ediyoruz. Türbenin hemen yanında bulunan ve müze olarak kullanılan Selamlık binasını da ziyaret ediyoruz. Bina içerisinde 1911 yılında balkanları son ziyaret eden Osmanlı Padişahı Sultan Reşad’ın ziyaret fotolarını görme imkanı buluyoruz. Daha sonra Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’ndan 18:00'de İstanbul aktarmalı Antalya'ya geliyoruz. 

Bir başka TÜRKOCAĞI Antalya Şubesi  organizasyonunda tekrar görüşmek üzere...


Benzer Yazılar